Mutlaka Tüketilmesi Gereken 10 Baharat


Mutlaka Tüketilmesi Gereken 10 Baharat

Zerdeçal: İdeal vücut kütlesinin korunmasını sağlayan zerdeçal, obezite ve sağlık problemleri üzerinde önemli etki yaratmaktadır. Kilo verme döneminde de sofralarda ve detoks tariflerinde kullanılması gereken baharatlar arasındadır.

Tane karabiber: Karabiber, eşsiz kokusu ve tadının yanında faydaları ile de sofraların olmazsa olmaz baharatları arasında yer almaktadır. Karabibere yoğun tadını veren pipeline maddesi, yağ yakıcı özelliği ile önemlidir.

Hardal tohumu: Hardal, sos olarak oldukça fazla sevilmektedir. Fakat şüphesiz ki baharatı daha yararlıdır ve kalorisi bulunmaz. Metabolizma üzerinde olumlu etki yaratmaktadır.

Sarımsak: Vitamin ve mineralleri ile eşsiz faydalara sahip olan sarımsak, metabolizma ve sindirim sistemi üzerinde de hızlandırıcı ve düzenleyici bir etki yaratmaktadır. Sarımsak tozu, baharat olarak kullanılabilmektedir.

Biberiye: Biberiyenin içerisinde bulunan karnosik asit, kan şekeri seviyesini düzenleyerek açlık hissinin oluşmasını geciktirmektedir.


Lavanta: İyi bir idrar söktürücü olan lavanta, diyet tariflerinde sıkça kullanılmaktadır. Gaz ve şişkinliği iyi gelmekte ve sindirimi düzenlemektedir.

Tarçın: Kan şekerini düzenleyen tarçın, iştah kesme özelliğine de sahiptir. Gün içerisinde meyve ve yoğurt ile birlikte tüketilen tarçın, daha az kalori alımını sağlamaktadır.

Pul biber: Pul biberin içerisinde bulunan kapsaikin maddesi, sindirim sistemi ve metabolizma üzerinde hızlandırıcı etki yaratmaktadır.

Zencefil: Pul biberin içerisinde bulunan kapsaikin maddesi, zencefilin içerisinde de yer almaktadır. Yapılan araştırmalar, zencefilin kilo verme sürecini hızlandırdığını göstermektedir.


Kekik: Kekik, yağ yakan diğer bir baharattır ve faydaları ile sofralarda bulunması gerekir. Sindirimi kolaylaştırması ile et yemeklerinde kullanılmalıdır.

Yazarımız
Diyet Rehberi

Yazarımızın şu ana kadar yayınlanmış 391 tarifi bulunuyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar