Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri Sitesi

Son Dakika… Marmara’da deprem…


Son Dakika… Marmara’da deprem…

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
4.8
(19)


Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesin’den alınan verilere göre Marmara denizinde deprem meydana geldi.


YAŞANAN SON DEPREMLER

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem – Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi (BDTİM) tarafından kaydedilen depremlerin saatini ve büyüklüğünü anlık olarak takip etmek mümkün.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre;


2020.10.26 19:22:02 – 13.7 -.- 2.3 -.- YALOVA (MARMARA DENIZI)
2020.10.26 19:14:18 – 6.7 -.- 1.6 -.- YALOVA (MARMARA DENIZI)
2020.10.26 19:13:31 – 18.5 -.- 1.9 -.- ADALAR (ISTANBUL)
2020.10.26 19:10:23 – 10.5 -.- 1.3 -.- ADALAR (ISTANBUL)

Son dakika haberine göre Maramara denizinde  ve Adalar’da 2.3, 1,6, 1,9 ve 1,3  büyüklüğünde ard arda 4 deprem meydana geldi. 


PROFESÖR NACİ GÖRÜR UYARDI: BEKLENEN BÜYÜK MARMARA DEPREMİ ÖNE ÇEKİLMİŞ OLABİLİR

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depremin kitabını yazdı ve çok önemli uyarılarda bulundu.

İstanbul’da 30 yıl içinde olması beklenen 7.2 büyüklüğündeki olası depremin gittikçe yaklaştığını vurgulayan Görür, ”Eylül ve ocak ayındaki son depremler, kırılmasını beklediğimiz fayın batı ucunda gerçekleşince şahsen ben endişeye kapıldım.

Küçük de olsalar bu depremlerin, beklenen Marmara depremini öne çekmiş olabileceğini düşünüyorum” dedi.


Profesör Naci Görür uyardı: Beklenen Marmara depremi öne çekilmiş olabilir

Prof. Dr. Naci Görür’ün son kitabı ‘Türkiye’de Deprem-Az gittik uz gittik’ Doğan Kitap’tan çıktı.

Kitabında bir deprem ülkesi olan Türkiye’nin ve özellikle İstanbul’un karşı karşıya olduğu tehlikeyi madde madde anlattı.

”1999’DAN SONRA İSTANBUL İÇİN ALARM VERDİK”


Prof. Görür, 7.4 büyüklüğündeki 17 Ağustos 1999 İzmit Depremi’nin hemen ardından yer bilimciler olarak ”İstanbul tehdit altına girdi” diye alarm vermeye başladıklarını hatırlattı ve riski şöyle özetledi:

”1999 depremi esnasında Anadolu levhası 5,5 metre batıya doğru savruldu. Deprem kırığı İzmit Körfezi’nin Marmara’ya girdiği yerde durdu. Böylece bu depremler belirli miktardaki stresi Marmara’nın altındaki kırılmayan kabuğa transfer etti.


Depremler olmasaydı Anadolu levhası yılda sadece 2,5 cm batıya kayacak ve bu yer değiştirmeye denk gelecek bir stresi Marmara Denizi’nin altındaki kabuğa yükleyecekti. Fakat bu depremler normalde 200-220 senede birikebilecek olan bir stresi saniyeler içinde Marmara kabuğuna yüklediler ve her sene de 2.5 cm’lik bir stresi yüklemeye devam ediyorlar. İşte bu nedenle Marmara Denizi’nin altındaki kabuğun fazla dayanamayacağını ve eninde sonunda kırılarak büyük bir deprem üreteceğini düşünüyoruz.”

”BEKLENEN DEPREMİ ÖNE ÇEKMİŞ OLABİLİR”


Görür, depremin ne zaman olacağını bilmenin mümkün olmadığını ama araştırmaların 1999’dan itibaren 30 yıl içerisinde olma olasılığının yüzde 60’tan fazla olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı.

Marmara tabanını boydan boya kesen doğrultu atımlı fayın üç kola ayrıldığını anlatan Görür, İstanbul’u etkileyecek depremin 70-75 km uzunluğundaki Yeşilköy açıklarında başlayıp orta Marmara çukurluğunda devam eden Kumburgaz fayında meydana geleceğini düşündüklerini belirtti.


Kilitli olan bu fayın kırıldığı takdirde 7.2 büyüklüğünde bir deprem üretebileceğini ifade eden Görür, Marmara’da en son 26 Eylül 2019’da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki ve 11 Ocak 2020 tarihli 4.7 büyüklüğündeki depremlerin bu kolun batı ucunda meydana geldiğini söyledi.

Görür çok önemli bir uyarı yaparak ”Son depremler bu kolun batı ucunda gerçekleşince şahsen ben endişeye kapıldım. Küçük de olsalar bu depremlerin beklenen Marmara depremini öne çekmiş olabileceğini düşünüyorum” dedi.

DEPREM UZMANINDAN BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI


Beklenen büyük İstanbul depremi ile ilgili uzman isimden korkutan açıklama! 7 ve daha büyüklükte deprem…

Ülkemizin aktif fay hatları üzerinde bulunması ve deprem kuşağında yer alması nedeniyle, irili ufaklı sarsıntılar sıklıkla görülüyor. Son yaşanan sarsıntının ardından ise pek çok uzman isim konuyla ilgili son dakika uyarılarında bulundu.

Son olarak Prof. Dr. Haluk Eyidoğan 7 ve daha büyüklükte depremin gerçekleşme olasılığının yüzde 65 olduğunu belirtti ve tarih verdi. İşte ayrıntıları…


Beklenen büyük Marmara depremi ile ilgili korkutan son dakika uyarısı geldi! 7 ve daha büyüklükte deprem olasılığı…

UZMAN İSİMDEN BÜYÜK MARMARA DEPREMİ İLE İLGİLİ KORKUTAN UYARI!

Prof. Dr. Haluk Eyidoğan Marmara Denizi’nde önceki gün yaşanan depremin ardından çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, şöyle konuştu;


*Birkaç gün, bir hafta ve bazen bir ay süren ve küçük depremlerden oluşan bir yığılma. Bunlar arka arkaya yaşanıyor. Bir müddet sonra bunlar duruyor.

*Bazen bu deprem fırtınalarının arkasından biraz daha büyük depremler de olabiliyor. Nadir de olsa öyle örnekler var. Dolayısıyla deprem fırtınası sınıflaması böyle bir şey.


*Genellikle küçük depremler olur ve bir müddet sonra biter. Bunların iyi değerlendirip, gözlenmesi gerekiyor. Marmara’da dün başladı, azalarak devam ediyor.

Beklenen büyük Marmara depremi ile ilgili korkutan son dakika uyarısı geldi! 7 ve daha büyüklükte deprem olasılığı…

“KİLİTLENMİŞ DURUMDA”


Eyidoğan, fay hattında bir kilitlenme olduğunu belirterek, “O bölgede, o noktada, daha doğuda ana Marmara fayının hareket etmediği, kilitlendiği bir alan var. 2018 yılında deniz altında yapılan ölçümlere göre bu son depremin olduğu noktadan, adalar açığına kadar olan ana Marmara fayının parçası kilitlenmiş vaziyette, hareket etmiyor” dedi.

Beklenen büyük Marmara depremi ile ilgili korkutan son dakika uyarısı geldi! 7 ve daha büyüklükte deprem olasılığı…

“7 VE DAHA BÜYÜKLÜKTEKİ DEPREMİN OLASILIĞI YÜZDE 65”

Beklenen büyük Marmara depremiyle ilgili de değerlendirme yapan Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, 30 yıl içinde 7 ve daha büyüklükteki deprem olasılığının yüzde 65 olduğunu belirtti.

Eyidoğan, şu ifadeleri kullandı;

*Orta Marmara fayında yani İstanbul için senaryosu yapılan ve İstanbul’u etkileyecek 7 ve daha büyüklükteki depremin olmasını beklediğimiz, tarihsel olarak da baktığımız zaman orada beklediğimiz bir yer.


Beklenen büyük Marmara depremi ile ilgili korkutan son dakika uyarısı geldi! 7 ve daha büyüklükte deprem olasılığı…

*Orta Marmara fayının davranışı çok önemli. Bizim söylememiz şu anda gerek resmi kurumlar, Kandilli ve AFAD da bunu açıklıyor.


*Önümüzdeki 30 yıl içinde o bölgede 7 ve daha büyüklükteki depremin olma olasılığı yüzde 65. Bu yüzde 65 her yıl yüzde 2,5 artıyor.

*Dolayısıyla tehlike artıyor. Bu tehlikenin olduğu yerde de 4.7 ve 5.7 büyüklüğünde depremler oluyor. Bu da o bölgedeki gerilimi artırıyor.

Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, “İstanbul’un çok acil, depreme hazırlık seferberliğine başlaması lazım. Bunun için hem toplumu bilinçlendirmek hem de yapıları hazırlamak, İstanbul’u güvenli hale getirmek gerekiyor” diye konuştu.

YAŞANAN SON DEPREMLER


YAŞANAN SON DEPREMLER

Yaşanan depremlerin saatini ve büyüklüğünü anlık olarak takip etmek mümkün.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem – Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi (BDTİM) tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

DAKİKA DAKİKA SON DEPREMLER İÇİN TIKLAYINIZ

AFAD SON DEPREMLERBu içeriği ne kadar beğendiniz?

Bu içeriğin puanı: 4.8 ( Oylayan kişi: 19 )

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?