Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri SitesiAdet Döneminde Çikolata Krizi Nasıl Önlenir?


Adet Döneminde Çikolata Krizi Nasıl Önlenir?

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
0
(0)


Adet öncesi dönemde yaşanan psikolojik değişimler nedeni ile tatlı ihtiyacımız artmaktadır. Sürekli olarak şekerli ve hazır gıdalara yönelerek, sağlıksız ve bol kalorili bir dönem geçiririz. Adet öncesi dönemde kilo almamak için tatlı krizlerini kontrol edebilir ve en aza indirebiliriz. Yeterli ve doğru beslenme, gerekli vitaminleri alma, bu dönemde yapılması gereken ilk ve en önemli adımdır.


Adet Döneminde Çikolata Krizini Önlemek İçin Öneriler;

  • Adet öncesi ve sırasında, vücuttaki hormonlar gibi vitamin değerleri de değişmektedir. Bu nedenle vücudun vitamin gereksinimi duyması, yeme isteğini de arttırmaktadır. Kalsiyum, D vitamini, magnezyum, B6 vitamini ve manganez, alınması gereken vitamin değerleridir.
  • Adet öncesi yaşanan sendromlar ile vücut daha fazla tuz depolamaktadır. Fazla tuz ödem ve şişkinlik oluşumuna yol açmaktadır. Bu nedenle az tuzlu gıdalar tercih edilmelidir.
  • Vücudun rahatlaması, yeme ihtiyacını azaltarak, kilo kontrolünü de sağlamaktadır. Evde hazırlayacağınız detoks ve bitki çayları ile birlikte vücudun dengesini koruyabilirsiniz.
  • Tatlı tüketimi elbette ki kaçınılmaz bir durumdur. Ancak bol kalorili ve sağlıksız yiyecekler yerine kendi yaptığınız sağlıklı ve az kalorili kekleri tüketebilirsiniz. Ayrıca tarçın, bal ve meyveler ile de şeker ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
  • Düzenli bir uyku, kalori alımını azaltarak, daha sağlıklı beslenmeyi sağlamaktadır. Uyku esnasında yenilenen hücre ve hormonlar gün içerisinde daha sağlıklı çalışmaktadır. Geç yatan bireylerin ertesi gün, ortalama 500 kalori daha fazla aldığı, bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bu nedenle sağlıklı bir vücudun en temel ihtiyacı düzenli ve yeterli uyumaktır.

 

Bu içeriği ne kadar beğendiniz?Bu içeriğin puanı: 0 ( Oylayan kişi: 0 )

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?