Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri SitesiAmino Asit Nedir?


Amino Asit Nedir?

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
0
(0)


Amino Asit Nedir?

Sağlıklı bir yaşamın yapı taşları olarak bilinen amino asitler, çeşitli gıdaların içerisinde bulunarak vücuda alınmaktadır. Alınan amino asitler, protein değerlerini oluşturacak biçimde bir araya gelmektedir. Vücudumuzda doğal olarak bulunan amino asitler, yaşamı oluşturan yapı taşları olarak anılmaktadır. Amino asitler, tüm vücuttaki hücreler içinde bulunan metobolik süreçlerde etkilidir.

Amino asitler, gün içerisinde tüketilen çeşitli gıdalar ile vücuda alınmaktadır. Besinler içerisinde yer alan proteinlerin sindirilmesi ve yıkılmasının ardından amino asitler oluşmaktadır. İşte bu amino asitler, alınan gıdaların sindirilerek yıkılması, dokuların yenilenmesi ve büyümesi için bir enerji kaynağı görevini üstlenmektedir. Ayrıca bu asitler, vücudun diğer fonksiyonlarının faaliyeti için de önemlidir.


Amino asit türleri başlıca üç farklı grupta sınıflandırılmaktadır. Esansiyel amino asitler, vücut tarafından üretilmez ve tüketilen gıdalar ile alınmaktadır. Bu nedenle, amino asitlerin oluşmasını sağlayan besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir. Gıdaların yeterli düzeyde alınmaması ise sağlık açısından bir eksiklik ve tehlike yaratmaktadır.

Esansiyel olarak adlandırılmayan amino asitler ise vücudun doğal olarak üretmesi ile oluşmaktadır. Bu asitlerin tükettiğimiz gıdalar ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Asparagin, Alanin, Aspartik ve glutamik asitler, esansiyel olmayan türler arasındadır.

Tahıl ve Yemişler Oldukça ÖnemliFasulye, soya, tahıl ve yemiş türleri, amino asitlerin alınması için doğal besinlerdir. Vücudun ihtiyacı olan besin ve vitamin değerlerini sağlayan tahıl, bakliyat ve yemişler, amino asit üretimi için gereklidir. Hafta içerisinde alınan 5-6 porsiyon tahıl, günlük alınan sebze ve meyve porsiyonları, amino asitlerin sağlanması için yeterli olmaktadır.Bu içeriği ne kadar beğendiniz?

Bu içeriğin puanı: 0 ( Oylayan kişi: 0 )Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?