Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri SitesiAnne Sütünü Ne Arttırır?


Anne Sütünü Ne Arttırır?

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
0
(0)


Anne Sütünü Ne Arttırır?

Emzirme döneminde olan annelerin yeterli ve dengeli düzeyde beslenmeleri, hem anne gem de bebek açısından oldukça önemlidir. Annenin aldığı gıdalar arasında tüm vitamin ve besin değerleri zengin olmalıdır.

Bir anne bebeğini ne kadar sık emzirirse, vücut da o kadar çok süt üretir. Ancak sağlıklı ve bol süt üretilmesi için tüm gıda ve besinlerin alınması gerekir. Kuru meyveler, pekmez, tahin, susam, anason, rezene, nane  ve bol su, tüketilmesi gerekenlerin başında gelmektedir. Et, süt, meyve ve sebze gibi tüm besin grupları, günlük öğünler arasında yer almalıdır.


Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

  • Yeterli sıvı alımı süt için oldukça önemlidir. Her en az 2 litre su tüketmek, bunun yanında maden suyu ve taze meyve suları içmek oldukça faydalıdır. Rezene ve anason çayı da bu içecekler arasına dahil edilebilir.
  • Koyu renkli yeşillikler, sütün artması için en önemli besin değerlerine sahiptir. Ispanak, maydanoz, roka, nane ve dereotu, kahvaltı ve akşam yemeklerinde tüketilmelidir.
  • Demir kaynağı olan çekirdekli kuru üzüm, kuru hurma, yeşil mercimek, et çeşitleri ve ton balığı, günlük beslenmeye dahil edilmelidir.
  • Tahin ve pekmez karışımı, süt üretimini en çok arttıran besinler arasında yer almaktadır. Kahvaltı veya ara öğünlerde sütün içerisine karıştırılıp, ekmeğin üzerine sürülüp yenmelidir.
  • Ev yapımı yoğurt, önemli bir probiyotik kaynağıdır ve en önemli besinler arasında yer almaktadır.
  • Çiğ fındık, badem ve ceviz, sabah veya akşamları süt eşliğinde bir avuç kadar tüketilmelidir.

Bu içeriği ne kadar beğendiniz?

Bu içeriğin puanı: 0 ( Oylayan kişi: 0 )Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?