Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri SitesiAra Öğünler Neden Önemlidir?


Ara Öğünler Neden Önemlidir?

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
5
(2)


Ara Öğünler Neden Önemlidir?

Diyet yaptığınız zaman dilimlerinde sürekli aç ve yorgun hissediyorsanız beslenme programınıza da bir takım
değişiklik yapmanız gerekiyor. Bu yazımızda sizlere ara öğünün önemini ve neden yapmanız gerektiğini açıklamak istedik.

Ansızın Yemek Yemenizin Önüne Geçer
Ara öğünler, ana öğünlerin arasında bulunan zaman diliminde karnınız acıkmasını önler. Kısalan açlık periyotları ana öğünleri sırasında kontrol altına almanıza yardımcı olur. Bu şekilde daha doğru ve düzenli beslenip diyetinizde uyum sağlayabilirsiniz.

Kan Şekeriniz Dengede Kalır
Uzun süre boyunca beslenmediğinizde aniden kan şekeriniz düşer. Bu da sizlere olduğunuzdan çok daha fazla açlık hissi yaşattıracaktır. Belirli bir süre boyunca düşük kalan kan şekeri, Beslenmenizden hemen sonra yükselecek, beraberinde vücudunuzun yağlanmasına yol açarken aniden uykunuzun gelmesi de çok doğal bir durum olacaktır. Düzensiz kan şekeri yapısı kalp damar hastalıklarından diyabete kadar rahatsızlık sorunları olabilir.


Aktif Metabolizma Hızı
Düzenli beslenme ve spor eşliğinde kaslarınızı geliştirebilir vücudunuzda yağ yakımı gerçekleştirebilirsiniz. Ara öğünler ile birlikte vücudunuza gerekli enerjiyi sağlayarak hızlı bir şekilde yağ yakımı sağlar ve metabolizmanızı aktif tutabilirsiniz.

Aksi ve Yorgun Olmanızın Önler
Oldukça fazla düşen kan şekeri seviyeleri sizi olduğunuzdan çok daha sinirli ve yorgun yapacaktır. Bunların dışında beyin içerisinde bulunan sinirlerin gerekli besin kaynaklarından olan karbonhidratlı yiyeceklerin sürekli sağlanmaması adına beyin fonksiyonlarında düşüşe neden olur.Doğru Ara Öğün Yöntemleri:

Kana Geç Karışan Besinler: Lifli gıdalara ve kazein gibi protein tozlarına ara öğünlerinizde yer verebilirsiniz.

Denge Oluşturun: Sadece protein, yağ ve karbonhidrat içeren ara öğünler sizlere çok fayda sağlamayacaktır.
Ara öğünlerinizde üçlü bileşenleri dengeli bir şekilde almaya çalışın.Zaman Dilimi Belirleyin: Besinlerin tüketimini gerçekleştirirken oldukça zamanlı ve planlı hareket etmeniz
gerekiyor.

Bu içeriği ne kadar beğendiniz?

Bu içeriğin puanı: 5 ( Oylayan kişi: 2 )Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?