Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri SitesiAyak Nasırlarından Kurtulmak için Önerileri


Ayak Nasırlarından Kurtulmak için Önerileri

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
5
(1)


Ayak Nasırlarından Kurtulmak için Önerileri

Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayaklar, çeşitli yorgunluklar ile birlikte nasır gibi sağlık sorunları ile karşılaşmaktadır. Nasırlar, ayak sorunları arasında en çok rahatsız edici olanlardır. Nasırlardan kurtulmak ve nasır oluşumunu engellemek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz. Nasırların oluşumunu engellemek için bir çok faktöre dikkat etmelisiniz. En çok dikkat edilmesi gereken ise, ayakkabı ve çorap seçimidir.

İşte ayaklarınızdaki nasırlardan kurtulmanın yolları:

  • Ayaklarda nasır ya da kuru ve ölü deri oluşumu varsa, ayaklarınızı düzenli olarak ıslatın. Bir leğen içerisine ılık su ile birlikte yumuşatıcı etkili sabun doldurun. Bu leğen içine ayaklarınızı koyun ve yumuşayana kadar bekletin. Her akşam bu yöntem ile ayaklarınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Ponza taşı ve ayak törpülerini kullanmaya çalışın. Ayaklarınızı yukarıdaki gibi su ve sabun dolu leğende ıslatıp beklettikten sonra ponza taşı ve ayak törpüsü ile nasırın üzerini ovun. Ayağınızı yumuşattığınızda nasırınız rahat bir şekilde kalkacaktır. Bakım yaptıktan sonra ayağınıza nemlendirici sürün.
  • Nasır oluşumun en büyük nedenlerinden birisi ayakkabı ve çorap seçimidir. Yanlış ayakkabı seçerseniz, nasır oluşmasına davetiye çıkarırsınız. Eğer ayağınızda nasır varsa, ayak pedlerini kullanarak ayakkabı giyiniz. İlaçlı ve kokulu pedlerden uzak durmalısınız.
  • Nasırınız ağrı ve şişlik oluşturuyorsa, en kısa sürede doktora görünmelisiniz. Aksi durumda nasırın enfeksiyon kapmasına neden olursunuz.

* Doktorların önerdiği nasır çıkarma ilaçları kullanabilirsiniz. Salisilik asit jel, büyük nasırlar için önerilmektedir. Daha küçük nasırlar için %40 salisilik çözelti içeren nasır pedlerini kullanabilirsiniz.

* Nasırlı bir ayağınız varsa, ayak yapınıza özel olarak üretilen ayakkabıları tercih etmelisiniz. Ayak şeklinize uygun biçimde yapılmış olan ayakkabı ile nasırlardan kurtulabilir ve oluşmasını da engelleyebilirsiniz.Bu içeriği ne kadar beğendiniz?Bu içeriğin puanı: 5 ( Oylayan kişi: 1 )Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?