Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri SitesiBebeklerde Gaz Yapan Besinler


Bebeklerde Gaz Yapan Besinler

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
0
(0)


Bebeklerde Gaz Yapan Besinler

Bebeklerdeki gaz problemi özellikle anne babaların kâbusu olmaktadır. Bebeklerin gaz problemi yaşamaması için yediğiniz ve yedirdiğiniz besinlere dikkat etmelisiniz. Bebeğiniz için gaz yapan besinleri şu şekilde sıraladık;

Bebeklere için gaz yapan besinler

Anne sütü: Bebeğin doğduğu ilk 6 ay anne sütü kesinlikle verilmesi gerekiyor. Anne sütünün içinde bebeğin ihtiyacı olan her besin mevcut ancak, bazı durumlarda anne sütünün gaz problemine neden olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni de; annenin yediği ve içtiği besinlerden kaynaklanıyor. Kahve, sigara, turunçgil ya gazlı içecekleri tükettiğinizde sütünüzün gaz yapmasına neden olursunuz. Emzirdiğiniz süre boyunca, gaz yapan besinlerden uzak durmalısınız.

İnek sütü: Hem bebek için hem de anne için gaz yapan bir besindir. Bebeklerde 1 yaşına kadar inek sütü verilmesini önermiyoruz. Emzirdiğiniz süre boyunca da inek sütünden uzak durmalısınız.

Yoğurt: Bebeğin gelişimi için gerekli bir besindir ancak, içindeki laktozdan dolayı gaz yapan besinler arasında yer almaktadır. Laktozsuz ya da probiyotik yoğurt tercih etmelisiniz.
Baklagiller: Fasulye, nohut, mercimek, barbunya türünde baklagiller besleyicidir ancak, bebek için ciddi gaz yapmaktadır. Bebeğinize bu baklagilleri haşlayıp ezerek yedirebilirsiniz. Gaz problemini engellemek için de, baklagili haşladığınız suyu süzdükten sonra, 1 gece boyunca soğuk su içinde bekletin. Beklemek için vaktiniz yoksa, baklagilin haşlama suyuna bir tatlı kaşığı karbonat ekleyebilirsiniz.

Sebzeler: Enginar, lahana, brokoli, brüksel lahanası gibi sebzeler, bebekler için gaz yapmaktadır. Bu sebzeleri haşlarken, su içine biraz kimyon katmanız önerilmektedir.

Meyveler: Şeftali, armut, elma, erik gibi meyveler de bebekler için gaz yapmaktadır.

Gaz problemini gidermek!

Bebeğinizin gaz problemi varsa onu rahatlatmak için şunları yapın:Bebeğinizi sırt üstü şekilde yatırın ve bacaklarını sanki bisiklet pedalı çeviriyormuş gibi hareket ettirin.
Yüzükoyun kucağınıza yatırın ve sırtını dairesel hareketlerle sıvazlayın.
Omzunuzda dik pozisyonda tutun ve sırtına hafifçe vurun.

Bu içeriği ne kadar beğendiniz?

Bu içeriğin puanı: 0 ( Oylayan kişi: 0 )Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?