Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri Sitesi

Çocuğu olanlar dikkat! Emekli yaşı düşüyor! Daha erken emekli olabileceksiniz


Çocuğu olanlar dikkat! Emekli yaşı düşüyor! Daha erken emekli olabileceksiniz

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
0
(0)


Çocuğu olanlar dikkat! Emekli yaşı düşüyor! Daha erken emekli olabileceksiniz

SGK kapsamında emekli olmak için sigortalı çalışma hayatına devam ettiklerini bildiren ve aktif çalışma hayatına devam edenler için emeklilik en büyük hayallerini süsleyen konu oluyor.

Bu konuda en çok merak edilen ne zaman emekli olacağım ve ne kadar maaş alacağım ön planda yer alıyor.Yıpranma payı sayesinde tam 5 yıla kadar erken emekli olmak artık mümkün. Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışma hayatına devam eden vatandaşlar için ek prim hakları veriliyor ve 20 sene çalışan bir vatandaş 25 sene olarak çalışmış sayılıyor.

Yıpranma payları beraberinde borçlanma haklarını ön plana getiriyor. Eğer prim eksikleri varsa borçlanma yaparak erken emekli olmak mümkün. Prim borçlanmasından yararlananlar 49, sigortalı çalışma sürelerinden yararlananlar 51 yaşında emekli olacaklar.


Böylece 6 yıl daha erken emekli olma fırsatları gelecek. Emekli olmak için prim ödemelerine bir an önce başlayan vatandaşlar yaş şartlarını da geri plana geçebilecek.

Erken emeklilik hangi mesleklerde geçerli olacak

Su altında çalışma hayatına devam edenler

Emniyet mensubu

Mit mensubu

İtfaiyeci


Gazeteci

Madenci

Demir çelik işçisi

Tsk görevlileri gibi birçok vatandaş borçlanma yapacak.

Tam 43 meslek için borçlanma hakkı verilecek. Bu vatandaşların eğer prim borçları varsa primlerini ödeyecek, yoksa yaş hadlerinden 3 yıla kadar indirim alacaklar.

Doğum borçlanması ile erken emekli olmak


Doğum borçlanması ile erken emekli olmak isteyen anneler sigortalı çalışma hayatından sonra doğurdukları en fazla 3 çocuk için bu hakların sahibi olacaklar. Her çocuk için iki yıl olarak verilen borçlanma hakkı sayesinde anne adayları 6 yıl erken emekli olabilecek.

Askerlik borçlanması ile erken emekli olmak

Askerlik borçlanması ile erken emekli olmak isteyen erkeklerin sigortalı işe başladıklarından sonra askere gitmeleri gerekir.


Eğer askerde oldukları sürede prim ödemeleri yapılmazsa ortalama olarak askerlik sürelerine göre 1 ila 2 yıl arasında erken emekli olma fırsatları verilecek.

Staj sigortası ile erken emekli olmak

Staj sigortası ile erken emekli olmak için önceden hak tanınmıyordu. Fakat artık vatandaşlar borçlanma yaparak ortalama olarak 1 ila 2 yıl arasında erken emekli olmak için büyük avantaj sahibi olacaklar.


Prim borçlanması bedelleri ne kadar oldu?

Prim borçlanma bedelleri vatandaşların günlük ve aylık kazançlarına göre belirlenir. Belirlemeler arasında;

1 günlük en düşük prim ödeme bedeli 27,28 TL

1 günlük en yüksek prim ödeme bedeli 204,60 TL

1 aylık en düşük prim ödeme bedeli 818,40 TL

1 aylık en yüksek prim ödeme bedeli 6138,00 TL


Bu içeriği ne kadar beğendiniz?

Bu içeriğin puanı: 0 ( Oylayan kişi: 0 )

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?