Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri SitesiD Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?


D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
5
(19)


D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

D vitamini, vücudun en çok ihtiyaç duyduğu vitamin değerlerinden biridir.

Kemik sağlığı, kalp ve damar işlevleri, kas gelişimi, akciğerler ve bağışıklık sistemi için faydalı olan D vitamini, günlük olarak alınmalıdır.

D vitamini içeren besinleri tüketerek, vücudun günlük ihtiyacını karşılamak mümkündür.

D vitamini kaynaklarının başında güneş ışığı gelmektedir. Günlük olarak belirli bir süre güneş ışığına maruz kalmak, vücut ve beyin sağlığı için önemlidir.

Ancak D vitaminini yeterli düzeyde almak için besinlerden de faydalanmak gerekir.D Vitamini İçin Tüketilmesi Gereken Besinler;

Mantar

Mantar, gün ışığına bağlı olarak üretildiği ve doğada kendiliğinden yetiştiği için D vitamini içeren az sayıdaki besinlerden biridir. Bu nedenle haftada iki kez çeşitli yemekler içerisinde veya tek başına tüketilmesi önerilmektedir.

Sardalye

Sardalye balığı, balık çeşitleri içerisinde besin değerleri en yüksek olanlardan biridir. 100 gram sardalye içerisinde 164 IU D vitamini bulunur ve bu da D vitamini bakımından oldukça zengin olduğunu gösterir. Ayrıca kemiklerinde de bol miktarda D vitamini ve kalsiyum bulunmaktadır.


Yumurta

Yumurtanın sarı kısmının kolesterol oranı yüksek olduğundan dolayı tüketilmeye korkulsa da tamamı tüketildiğinde vücut için önemli besin değerlerini vermektedir. D vitamini bakımından da oldukça faydalı olan yumurta, günlük olarak 1 adet tüketilmelidir.

Somon

Somon en iyi protein kaynaklarının başında gelerek içindeki omega 3 yağları ile de büyük önem taşımaktadır. Ayrıca içerisindeki D vitamini ile de sağlık için en önemli yiyeceklerden biridir. Ayda bir veya iki kez tüketilmesi yeterli olmaktadır.

Sığır Ciğeri

Sığır ciğeri, içerisinde bulunan vitamin ve mineral değerleri ile faydalı yiyeceklerin başında gelmektedir. D vitamini bakımından zengindir ve kalorisi de azdır.
Bu içeriği ne kadar beğendiniz?

Bu içeriğin puanı: 5 ( Oylayan kişi: 19 )Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?