Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri SitesiKabak Çekirdeği Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?


Kabak Çekirdeği Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
4.5
(2)


Kabak Çekirdeği Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?

Kabak çekirdeği, genellikle atıştırmalık olarak tercih edilmektedir. Son zamanlarda ortaya çıkan çeşitli faydalarından dolayı bir çok ekmek vb. gıda içinde kabak çekirdeği kullanılmaya başlandığını görebilirsiniz. Kabak çekirdeği, protein, sodyum, karbonhidrat, potasyum, lif mineralleri, A,C,B,E vitaminleri gibi bir çok sağlıklı faydayı içinde barındırıyor.

Kabak çekirdeğinin en dikkat çeken bir diğer özelliği ise; kilo vermeye yardımcı olmasıdır. 

Kabak çekirdeği tüketerek, metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlayabilir, hormon salgılama dengesini koruyabilir ve uzun süre tok tutma özelliğiyle de fazla kilo almanıza engel olabilirsiniz.

Kabak Çekirdeği Kalori Miktarları

  1. 1 çay bardağı kadar kabak çekirdeği; 560 kalori
  2. 100 gr kabak çekirdeği 1 çay bardağına denk gelir; 560 kalori
  3. 100 gr tadım marka kabak çekirdeği; 559 kalori    

Günlük 100 gr kabak çekirdeği tüketerek vücudunuza 13.8 gr lif almış olursunuz. Lif, metabolizmayı hızlandırır, kabızlığı önler ve tokluk hissi verir. Bu sayede kabak çekirdeği tüketerek kilo vermeye destek olursunuz.Çeşitli vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengin olan kabak çekirdeği, diyet yaptığınız zamanlarda vücudunuzdaki vitamin eksikliğini önler.

Bunlarla birlikte yüksek protein de içeren kabak çekirdeği, diyet yapmaya başladığınız dönemde vücudunuzdaki kalorilerin hızlı ve kolay yakılmasını sağlamaktadır.

Günlük tüketmeniz gereken kalori ihtiyacı kadınlarda 1800 ile 2000 arasıdır, erkeklerde ise 2200 ile 2400 arasıdır. Kabak çekirdeği tüketerek kilo vermeyi desteklemek istiyorsanız, ideal olarak günlük 30 gr kabak çekirdeği tüketmeniz önerilmektedir. Fazla kabak çekirdeği tükettiğinizde, kilo vermeye değil kilo almaya neden olursunuz.

Kilo vermek için en önemlisi; SUKilo vermek için kabak çekirdeği gibi çeşitli besinlerden faydalanarak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz ama en çok tüketmeniz gereken besin kaynağı sudur. Gün boyunca en az 2-3 litre su tüketmeye özen göstermelisiniz. Bir çok kişi günlük çok su tükettiğini söyler ancak, araştırmalar ortalama 4-5 bardak yani 1-1,5 litre ile kaldığını göstermektedir. Gün boyunca 2-3 litre ve üzerinde su tüketerek yediğiniz herşeyin daha kolay yakılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu içeriği ne kadar beğendiniz?

Bu içeriğin puanı: 4.5 ( Oylayan kişi: 2 )Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?