Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri SitesiLif Oranı Yüksek Gıdalar Nelerdir?


Lif Oranı Yüksek Gıdalar Nelerdir?

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
0
(0)


Lif Oranı Yüksek Gıdalar Nelerdir?

Besinlerde bulunan lifler suda çözünür ve çözülmez olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki lif türü de farklı yararlı yönlere sahiptir. Lifler, belirli hastalıkları engelleme ve ortadan kaldırma işlevlerini görmektedirler.

Suda çözünen lifli besinler, kan şekerini sabit tutarak, kötü kolesterolü düşürmede etkilidir. Suda çözülmeyen lif içeriğine sahip besinler ise  hazımsızlık ve kabızlığı gidererek, sindirim sistemi hastalıklarını önlemektedir.

Günlük olarak vücudun ihtiyaç duyduğu lif oranı her bin kaloride toplam 14 gramdır. Sağlıklı bir yetişkin gün içerisinde ortalama 28 ve 35 arasında besin lifi almaktadır.

Suda Çözünen Lif İçeriğine Sahip Besinler;

Tam Tahıllar: Yulaf, tahıllar içerisinde en zengin çözünür lif oranına sahip besindir. Çavdar ve kepek de lif oranı yüksek besinlerdir.Meyve: Armut, kuru erik, turuncu meyveler, yüksek oranda çözünür lif içeriğine sahiptir.

Baklagiller: Yeşil ve kırmızı mercimek, nohut, fasulye ve barbunya gibi baklagiller, lif bakımından oldukça zengindir.

Sebzeler: Suda çözünen liflere sahip sebzeler arasında havuç ve Brüksel lahanası başta gelmektedir. Bu besinler sindirim ve kalp sağlığı açısından da oldukça önemlidir.


Suda Çözünmeyen Lif İçeriğine Sahip Besinler;

Sebzeler: Pek çok çiğ sebze, suda çözünmeyen lif içeriğine sahiptir. Pancar, şalgam, lahana, karnabahar ve havuç lif oranları bakımından oldukça yüksektir.

Meyveler: Elma, ayva, erik, şeftali ve karpuz gibi çekirdekli ve kabuklu meyveler, suda çözünmeyen lif içeriğine sahiptir.

Tahıllar: Çavdar, buğday kepeği ve bulgur, çözünmeyen lif kaynaklarıdır. Bu besinler, kabızlık ve şişkinliğe iyi gelmektedir. 

Bu içeriği ne kadar beğendiniz?

Bu içeriğin puanı: 0 ( Oylayan kişi: 0 )Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?