Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri Sitesi

O ilde ikinci dalga endişesi! “Vaka sayısına yetişemiyoruz”


O ilde ikinci dalga endişesi! “Vaka sayısına yetişemiyoruz”

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
0
(0)


Türkiye hızlı bir şekilde normalleşme sürecine girdi. Alışveriş merkezleri, berber-kuaför, ardından cafe, restoran ve kahvehanelerin açılması, iş yerlerine dönüş, seyahat yasağının kalkması gibi adımlar, toplumdaki hareketliliği arttırdı.


Yatak kapasitelerinin dolduğu hastanelerde yeni tanı konulanlar, evlerinde izole ediliyor. Prof. Dr. Recep Tekin, “Diyarbakır’da ikinci dalgaya yakın bir durum söz konusu şu an.


Bazı kentlerde Covid-19 vakaları tırmanışa geçti. Özellikle Diyarbakır’da son bir haftadır vakalar ciddi oranda artıyor.

Vakalardaki artışın en büyük nedeni ise vatandaşların tedbirlere uymamaları…

”NEREDEYSE VAKALARA YETİŞEMEZ DURUMA GELDİK”

Diyarbakır’da ikinci dalgaya yakın bir durumun söz konusu olduğunu belirten Dicle Üniversitesi Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, şunları söyledi:


* Özellikle Ramazan Bayramı sonrası ve 1 Haziran’daki normalleşme süreci başladıktan sonra halkımızda rahatlama süreci de başladı. Bu durum vakaların artmasına neden oldu.

* Ramazan Bayramı öncesinde kliniklerimizi kapatmıştık. Sadece bir klinikle hizmet veriyorduk. Şu an birkaç klinik daha açmak zorunda kaldık.

* Neredeyse vaka sayılarına yetişemez olduk. Hastanede kapasitemiz dolmak üzere.

Bu şekilde hizmet vermekte zorlanıyoruz.


* Normalleşme sürecinin başlamasının ardından insanların kalabalık yerlerde bulunduğunu ve maske takmadığını görüyoruz.

MASKE ZORUNLULUĞU GETİRDİ

Öte yandan Diyarbakır Valiliği, vakaların artmasıyla kent genelinde maskesiz dolaşmanın yasaklandığını duyurdu.

Yeni normalleşme süreci devam ederken, Diyarbakır’da ikinci dalga endişesi devam ediyor. Son 10 günde 350 yeni vaka hastanede tedavi altına alınırken, 550 kişi de evlerinde karantinaya alındı. Bakan Koca; dün Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kısmı bir artışın olduğunu söylemişti.

DİYARBAKIR’DA BİR KÖTÜ HABER DAHA: KÖY GİRİŞ ÇIKIŞLARI KAPATILDI

Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Başhan köyü muhtarı, kızının nişanı için Batman’a gitti. Dönüşte yüksek ateş ve öksürük şikayeti ile hastaneye kaldırılan muhtarın koronavirüs testi pozitif çıktı. Ailesinden 4, komşularından ise 1 kişide virüs tespit edilmesi üzerine köy karantinaya alındı.


Bismil’e bağlı 120 haneli bin nüfuslu Başhan köyünün muhtarı Şirin Avcı, kızının nişanına katılmak için Batman’a gitti.

Dönüşte yüksek ateş ve öksürük şikayeti ile hastaneye kaldırılan Avcı’nın koronavirüs testi pozitif çıktı.

KÖY GİRİŞ-ÇIKIŞLARA KAPATILDI

Yapılan filyasyon çalışmalarında ailesinden 4 komşularından ise 1 kişide virüs tespit edilmesi üzerine köy giriş çıkışlara kapatılarak karantinaya alındı.


KARANTİNAYA ALINDI

Bismil İlçe Hıfzıssıhha Kurulundan yapılan açıklamada, Başhan köyünün salgının kontrol altına alınması için 14 gün süreyle karantinaya alındığı duyuruldu.

Açıklamada, istisnai durumlar dışında sokağa çıkılmamasına, gerekli tüm tedbirlerin uygulanmasına karar verildiği bildirildi.
Jandarma ekipleri, köyün etrafında geniş güvenlik önlemleri alırken, filyasyon ekiplerinin köydeki çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.Bu içeriği ne kadar beğendiniz?

Bu içeriğin puanı: 0 ( Oylayan kişi: 0 )

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?