Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri Sitesi

Dünyaca Ünlü Kalp Cerrahı Profesör Doktor Mehmet Öz Anlattı: Coronadan korunmanın 8 yolu


Dünyaca Ünlü Kalp Cerrahı Profesör Doktor Mehmet Öz Anlattı: Coronadan korunmanın 8 yolu

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
4.9
(49)

Öz, “Corona virüsünden kaçış yok, istisnasız hepimiz yakalanacağız ama ne kadar geç o kadar iyi” dedi ve önerilerini şöyle sıraladı.

ABD’de ‘sağlık gurusu’ olarak ün kazanan, dünyaca ünlü Kalp Cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak birkaç ay içinde 17 binden fazla insanın ölümüne sebep olan yeni tip corona virüsüne (Covid-19) ilişkin olarak bazı bilgiler paylaştı.

“Bu virüsten kaçış yok arkadaşlar. İstisnasız hepimiz yakalanacağız.

Ama ne kadar geç yakalanırsak o kadar iyi” diyen Öz, “Aşısı bulunsa bile mutasyona her uğradığında aşı işlevini kaybedecek.

Grip aşıları da öyledir. Sizi sadece geçmiş senelerin grip virüslerinden korur.

Yenilerinden değil. Yani tam koruma sağlamaz. Tam koruma her zaman için bağışıklık sisteminizdir” ifadelerini kullandı.

‘BELKİ FARK ETMEDİK’

Her sene dünyada yarım milyar insan grip virüsüne yakalandığından bahseden Öz, “Corona virüsler (SARS, MERS vb.) ile de yaşamaya alışacağız tabii MERS ile belki 1000 yıl sonra” diyen Öz, insan vücudunun bu virüslere karşı bağışıklık kazandığını belirtti.

“Sadede gelirsem, dediğim gibi hepimiz bu virüse yakalanacağız. Hatta belki birçoğumuz yakalandı bile ama fark etmedi. Ve hatta hastalığı da atlattı. Vücudu virüsle yaşamaya çoktan alıştı ya da virüs o vücutta yaşayamadı ve başka konaklara geçti” diyen Öz, virüslere karşı vücut direncine dikkati çekti.


ÖNCELİK VÜCUT DİRENCİ

Prof. Dr. Mehmet Öz, bağışıklık sistemi güçlendirmek için şu önerilerde bulundu:

* Öncelik vücut direnci. Spor ve hareket. Sonrası beslenme. Özellikle meyve sebzeler ile daha spesifik şeyler, mesela sarımsak, yoğurt, kefir, yeşil çay vb.

* Sonrası ise besin takviyeleri. Özellikle C vitamini, çinko, beta glukanlar (1.3 ve 1.6) ve kara mürver ekstresi. Meyve sebzeler ve takviyeler eğer kendinize de dikkat ederseniz bu günleri atlatmanızı sağlayabilir. Çünkü bağışıklık sistemini çok dirençli hale getiriyorlar.

İŞTE O 8 MADDE

Son olarak Doktor Öz, şu önerilerde bulundu:

1 – Kendinizi karantinaya alın. Virüsle en geç temas edenler en şanslıları olacak. Çok ama çok mecbur, olmadıkça evden dışarı çıkmayın. Eğer evden dışarı çıkmak zorunda kalırsanız, maske, gözlük, eldiven ve saçlarınızı kapatmak için tek kullanımlık bonelerden ya da bere takın.


2 – Hijyen. Olabildiğince temizliğe dikkat edin. Ellerinizi mutlaka çok iyi temizleyin ve kirli eller ile yüzünüze, ağzınıza, burnunuza, gözünüze asla dokunmayın.

3 – Meyve sebze yiyin.

4 – Bağışıklığa iyi gelen sarımsak, kefir, yoğurt gibi besinler tüketin.

5 – Bağışıklığa çok iyi gelen besin takviyeleri ve vitaminler alın. Örnek: Beta glukanlar, C vitamini, çinko, kara mürver ekstresi vb.

6 – Hareket edin ve evinizde spor yapın.

7 – Sigarayı bırakın.

8 – Bol su için.


 DIŞARIDAN EVE GELDİĞİMİZDE NE YAPMALIYIZ?

Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aynur Eren Topkaya anlattı. Corona virüsünden korunmak için iş yeri ya da marketten eve döndüğümüzde nelere dikkat etmemiz gerektiğini merak ediyoruz. İşte bu konuda Topkaya’nın tavsiyeleri…

– Eve döndüğünüzde mutlaka elinizi ve yüzünüzü su ve sabunla yıkamak enfeksiyon kapma riskini düşürecektir. Mümkünse duş yapmanız sizin ve evdekilerin sağlığını korumanız için önemlidir.

– Dışarıdan ve marketlerden alınan paketli ürünleri eve getirdikten sonra dezenfektanla silmeye gerek yok. Su ve sabunla temizleyip, kuruladıktan sonra dolaplara yerleştirilebilir.

Ancak dışarıdan geldikten sonra mutlaka önce eller yıkanmalı sonra aldığınız ürünler temizlenmeli ardından tekrar eller yıkanmalı.


60 DERECEDE YIKAYIN

– Sokakta ev dışında bulunduğunuz sürede corona virüsün kıyafetlerinize bulaşma olasılığı için önlem olarak eve döndüğünüzde dış giysilerinizi bir askı ile dış ortamda havalandırmanız, yıkanabilir olanları 60 derece ısıda çamaşır deterjanıyla yıkamanız yeterlidir.

– Ayakkabılarınızı, ayakkabılıkta diğer ayakkabıların yanına koymadan önce elinize eldiven giyerek, deterjanlı nemli bezle silmeniz yeterlidir.

– Cep telefonlarınızı en az günde iki kere (3-4 saat aralıkla da olabilir) mutlaka kolonyalı mendille silin.


Corona virüse karşı almanız gereken genel önlemler ise şöyle:

– El hijyeninize dikkat edin, su ve sabunla sık sık yıkayın. Elinizle dışarıda çeşitli yerlere dokunduysanız ellerinizi, ağzınıza, burnunuza, gözünüze sürmeyin.

Unutmayın kirli yüzeylerden virüsün size bulaşması sadece virüsü ağız, burun ve gözlerinize bulaştırmanız ile mümkündür.

Bu nedenle sokakta bulunduğunuz süre içinde üstünüze başınıza bulaşmış olsa bile ellerinizi ağzınıza burnunuza sürmedikçe virüs sizi hasta edemez.


AVM’DEN UZAK DURUN

– Ellerinizi dışarıda bulunduğunuz sürede el antiseptiği veya kolonya ile ara sıra ovalayın.

– Kalabalık yerlerden mümkün olduğunca uzak durun.

– Zorunlu olmadıkça toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmeyin.

– AVM, sinema gibi yerlere gitmeyin. Sosyal amaçlı toplantılara katılmayın. Sosyal ilişkilerinizde mesafeyi koruyun.

– Öksürüp hapşırırken diğer insanlara bulaştırma olasılığına karşı hijyen kurallarına dikkat edin.

– Tek kullanımlık kağıt mendil veya peçetelere öksürün ve bunları çöp kutularına atın.

– Acil olmayan hafif hastalıklarınız için hastanelere gitmeyin.

– Halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı gibi belirtiler bu hastalık için bile şüpheli ancak hafif şikayetleriniz için hastanelere gitmeyin evinizde ev halkıyla yakın temastan kaçınarak ve kişisel eşyalarınızı (diş fırçası, tabak, kaşık, havlu vb.) ayırarak kendinizi evde takip edin.


Bu içeriği ne kadar beğendiniz?

Bu içeriğin puanı: 4.9 ( Oylayan kişi: 49 )

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?