Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri SitesiMetabolizma Hızı Nasıl Arttırılır?


Metabolizma Hızı Nasıl Arttırılır?

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
0
(0)


Metabolizma Hızı Nasıl Arttırılır?

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için metabolizma hızı oldukça fazla etkilidir. Metabolizması yavaş olan kişilerde yaşam kalitesi düşük olur ve beraberinde fazla kilo gibi sorunlarla uğraşmaya başlarlar. Sağlıklı bir yaşam ve fit bir görünüm için metabolizma hızının artması çok önemlidir.

Metabolizma Hızı Arttıran Etkenler

  • Dengeli beslenme: Güne mutlaka kahvaltıyla başlayın ve öğün atlamamaya çalışın.
  • Fiziksel aktivite: Vücudun kas oranını arttırmak, yağları eritmek ve metabolizmayı hızlandırmak için her gün en az 40 dakika egzersiz veya yürüyüş aktivitesi yapmalısınız.
  • Yeterli protein tüketimi: Vücudunuzun ihtiyacı olan karbonhidrat, yağ, protein, mineral ve vitaminleri dengeli bir şekilde almalıyız. Bu besinler içinde yer alan özellikleri protein etkisi vücudun sindirim sisteminin çalışmasında büyük bir etkendir. Sindirim sisteminin çalışması için enerjiye ihtiyaç vardır. Yeterli enerjiyi de protein içeren besinlerde bulabiliriz.

  • Kendinizi hazır hissettiğinizde diyet yapın: Diyet yapmak her zaman planladığımız gibi gitmez. Bu yüzden diyet yapmaya karar verildiğinde gerçekten hazır olduğunuzu ve çevresel etmenlerden etkilenmeyeceğinizden emin olduğunuzda başlamalısınız. Sık sık yapılıp yarım bırakılan diyetler, metabolizmayı yavaşlatır.
  • Bol su için: Dolaşım sisteminin hızlı çalışması ve vücudun temizlenmesi için bolca su tüketmelisiniz.
  • Kendinizi az yemeye alıştırmayın: Az yemek tüketmeye odaklanmayın, dengeli ve yeterli şekilde beslenmelisiniz. Gün içinde az besin tüketirseniz, metabolizma hızınızı yavaşlatmış olursunuz.
  • Hep aynı şekilde beslenmeyin: Her gün aynı yiyecekleri tüketmeyin. Sürekli aynı besinler metabolizma tembelliği yapar. Her gün aynı saatte aynı besinler tüketmek yerine çeşitli yiyecekler yemeye çalışın.
  • Baharatları yemeklerinizde kullanın: Baharatları yemeklerinizden eksik etmeyin. Acı kırmızı biber, karabiber, zencefil gibi baharat türleri metabolizmayı hızlandırmada etkilidir.
  • Günde 2-3 fincan kahve tüketin: Metabolizmayı hızlandırmak için kahve tüketimine önem verin.
  • Yeşil çay: Metabolizmayı hızlandıran en etkili besinler arasında yer alır. Her gün 2-3 fincan yeşil çayı hayatınızdan eksik etmeyin.

Bu içeriği ne kadar beğendiniz?Bu içeriğin puanı: 0 ( Oylayan kişi: 0 )

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?