Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri SitesiSaç Dökülmelerini Engelleyen Besinler


Saç Dökülmelerini Engelleyen Besinler

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
0
(0)


Saç Dökülmelerini Engelleyen Besinler

Mevsim değişiklikleri, stres, yanlış beslenme, hızlı kilo kaybı gibi birçok nedenden dolayı, gün içerisinden normalden daha fazla saç teli kaybettiğimiz zamanlar olmaktadır. Sağlıksız, mat görünen ve normalden daha fazla dökülen saçlar, genel olarak dengesiz ve yanlış beslenme sonucu ortaya çıkmaktadır. Vitamin ve mineral eksiklikleri, saç köklerini zayıflatmaktadır. Bu nedenle sağlıklı saçlar için yapılması gereken ilk unsur doğru ve yeterli beslenmedir.

Demir

Demir, saç sağlığı açısından en büyük önemi taşıyan besin değeridir. Yumurta, kırmızı et, pekmez, kuru baklagiller, kuru meyveler, yeşil sebzeler ve yağlı tohumlar, içerisinde bol miktarda demir barındırmaktadır. Demir eksikliği özellikle kadınlarda, saç kayıplarına yol açmaktadır.

Biotin

Karnabahar, yer fıstığı, yumurta sarısı ve peynir, saç sağlığı için büyük öneme sahip olan biotin kaynaklarıdır. Biotin, saç sağlığına olan etkisi ile ek olarak vitamin tüpleri halinde de kullanılmaktadır. Biotin içeren besinler yeterli düzeyde tüketildiğinde sağlıklı saç kökleri oluşacaktır.
Çinko

Kuru baklagiller, deniz ürünleri, mantar, et ve bira mayası, çinko içeriği yüksek olan gıdalardır. İçerisinde çinko bulunan yiyecekler, saç kökleri ve hücreleri için oldukça faydalıdır. Saçın nem dengesini sağlarken dökülmesini de azaltmaktadır.

Selenyum

Brokoli, balık, tam tahıllar, lahana, salatalık, kereviz, turp, soğan, sarımsak, yumurta, mantar ve ay çiçeği içerisinde yer alan selenyum, vücutta kansere yol açan serbest radikalleri ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda cilt ve saç kökleri için de önemlidir.Bu içeriği ne kadar beğendiniz?

Bu içeriğin puanı: 0 ( Oylayan kişi: 0 )Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?