Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri SitesiSağlıklı Saçlar İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?


Sağlıklı Saçlar İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
0
(0)


Sağlıklı Saçlar İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

Saç sağlığı için ilk olarak yapılması gereken unsur, sağlıklı beslenme olmaktadır. Yetersiz besin ve sıvı alımı, saç sağlığını olumsuz yönde etkileyerek dökülmesine ve matlaşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle aldığımız besin, vitamin ve sıvı düzeyi, saçların parlaklığı ve sağlıklı yapısı için bir alt yapı oluşturmaktadır.

Yumurta

Yumurta, biyotin ve protein bakımından oldukça kuvvetli bir besin kaynağıdır. Biyotin, kan dolaşımı ve saç kökleri için metobolik hareketliliği sağlayarak amino asit üretimini arttırmaktadır. Vücudun yeterli düzeyde biyotin almaması saç yapısının hassas ve zayıf olmasına sebep olmaktadır.

Omega 3

Vücudun ihtiyaç duyduğu Omega 3 oranına sahip olması, saçın nem dengesini korumaktadır. İçerisinde Omega 3 yağları bulunan besinlerin başında ıspanak, balık, keten tohumu, Brüksel lahanası ve ceviz gelmektedir.
Avokado

Son dönemlerin en popüler yiyeceği olan avokado, içerisinde bulunan mineral, vitamin, yağ asitleri ve besin değerleri ile saç sağlığının ihtiyaç duyduğu birçok özelliği barındırmaktadır.

C Vitamini Yüksek Olan Yiyecekler

İçerisinde C vitamini bulunan besinler, vücuttaki kolajen üretimini arttırmaktadır. Kolajen üretimi, saç sağlığının olmazsa olmazıdır. C vitaminine sahip olan turuncu meyveler, çilek ve biber çeşitleri, günlük olarak alınması gereken değerleri barındırmaktadır.

Yoğurt

B vitamini açısından zengin içeriğe sahip olan yoğurt, pantotenik asit bakımından da oldukça değerlidir. Kan damarlarının genişlemesini sağlayarak kan akışını arttırır ve bu da saç kökleri için gereklidir.

GuavaEgzotik bir meyve olan Guava, C vitamini bakımından çok zengindir. Kök hücre ve Kolajen üretimi için önemli rol oynayan bu meyve, demir sindiriminde de önemlidir. Demir eksikliği, saç dökülmelerine yol açmaktadır.

Bu içeriği ne kadar beğendiniz?

Bu içeriğin puanı: 0 ( Oylayan kişi: 0 )Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?