Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri SitesiTuzlu Olan Yemeğe Ne yapılır?


Tuzlu Olan Yemeğe Ne yapılır?

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
5
(1)


Tuzlu Olan Yemeğe Ne yapılır?

Mutfakta yemek yapan herkesin başına mutlaka gelmiştir. Yoğunluktan dalgınlıktan veya göz kararının fazla kaçmasından. Yemek tuzsuz piştiğinde tekrar tuz atarak yemeğin tadı ayarlanabiliyor. Peki ya yemeğin tuzu fazla kaçtıysa?..

Açıklayacağımız bir kaç püf noktasını uygulayarak yemeğin tuz dengesini tekrar sağlayabilirsiniz.

Çorbalarda;

Tuzlu Olan Yemeğe Ne yapılır?

Tuzu fazla gelen çorbalarda, tuzunu ayarlamak için akla gelen ilk yöntem çorbaya biraz su eklemektir. Ama maalesef bazen eklediğiniz su çorbanızın tadını bozup yavan bir tat verebiliyor. Aynı zamanda çorbanın kıvamını da bozabiliyor. Su yerine süt eklemeyi denerseniz hem çorbanın tuzunu dengelemiş, hemde kıvamını bozmamış olursunuz. Çorbanın türüne göre ve tuz oranının fazlalığına göre ekleyeceğiniz süt miktarı değişebilir.Sütün yakışmayacağını düşündüğünüz bir çorba için uygulayabileceğiniz ikinci bir yöntem de 1 adet patatesi soyup, iki üç parçaya ayırmak ve pişmekte olan çorbaya eklemek. Patates pişerken içeriğindeki lifler sayesinde çorbadaki fazla tuzlu suyu içine çeker ve tuz oranının azalmasını sağlar. Patates piştikten sonra, çorbanın içerisinden çıkartabilirsiniz.

Çorbanızın tadı çok tuzlu değilse ve yinede sizi rahatsız ediyorsa içerisine 2 adet küp şeker atmayı da deneyebilirsiniz.


Tencere yemeklerinde;

Tuzlu Olan Yemeğe Ne yapılır?

Tencere yemekleri tuzlu olduğunda içerisine patates eklemek en sık kullanılan yöntemdir. Ayrıca tencere yemeklerine patates çok yakışıyor. Bu nedenle arzuya göre patatesi küp küp doğrayıp yemeğe katabilir ve birlikte tüketebilirsiniz. İsterseniz çorbalarda yaptığınız gibi patatesi 2-3 parçaya ayırarak ilave edebilir ve patates yumuşadıktan sonra yemeğin içinden çıkarabilirsiniz.Patates tek başına yeterli gelmezse 1 dilim kızarmış ekmeği yemeğin içerisine atıp fazla tuzlu suyunu çektirebilirsiniz.

Bu iki yöntemde yeterli gelmez, bu yemek çok tuzlu diyorsanız, yemeğin suyunu değiştirmek en iyisi olacak. Bunun için ise, yemeğin suyunu ve tanelerini birbirinden ayırın. Tencereye soğan ve sıvı yağ koyup kavurun ve ardından salça ekleyip (salçanın tuz oranına dikkat edin) kavurmaya devam edin. Son olarak biraz kaynar su ilave ederek yeni bir yemek suyu elde edin. Elde ettiğiniz tuzsuz yemek suyunu, ayırdığınız susuz yemeğin üzerine dökün ve birlikte biraz daha pişirin. Böylece yemeğin tuzu dengelenmiş olacak.

Yani kısacası tuzlu olan yemeğin tuzunu dengelemek için sırası ile şu yöntemleri uygulayın:

Hafif tuzlu ise: 1-2 adet kesme şeker atın.
Orta dereceli tuzlu ise: Patatesi 2-3 parçaya bölerek yemeğe ilave edin (yumuşayınca çıkartabilirsiniz).
Fazla tuzlu ise: Hem patates, hem kızarmış ekmek ilave edin.
Tuz oranı yenilemeyecek seviyede ise: Yemeğin suyunu ayırın ve yeni bir yemek suyu hazırlayın.

Bütün bunları denedikten sonra hala tuzlu ise çorbayı tuzsuz ekmeklerden yaptığınız kuruton ile, yemeği ise tuzsuz patates püresi ile servis etmeyi deneyin. Afiyet olsun :)

Bu içeriği ne kadar beğendiniz?

Bu içeriğin puanı: 5 ( Oylayan kişi: 1 )Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?