Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri SitesiUykusuzluk Problemi için Doğal Çözümler


Uykusuzluk Problemi için Doğal Çözümler

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
5
(1)


Uykusuzluk Problemi için Doğal Çözümler

İnsanların günlük fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için, günde 6-7 saat kadar uyuması gerekmektedir. Vücudun ihtiyacı olan bu süre, kişiden kişiye değişebiliyoruz. Ancak, günde 6 saatten az uyuyan kişilerde, çeşitli sağlık sorunları meydana gelmektedir.

Uykusuzluğun Neden Olduğu Rahatsızlıklar

Kısa Süreli
Dikkat bozukluğu
Yorgunluk
Sakarlık
Uzun Süreli Devam Ederse
Beyindeki kan damarlarıyla ilgili problem riskini attırır
Diyabet riskini arttırır
Hafıza kaybına neden olur
Obeziteye neden olur
Bağışıklık sistemini zayıflatır
Kanser riskini arttırır
Kemiklere zarar verir

Kolay ve rahat biçimde uyuyabilmeniz için aşağıda yer verdiğimiz bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Bu sayede, uykunuzu da dengelemiş olur ve uykuya kısa sürede dalmayı sağlarsınız.

Papatya ÇayıRahatlatıcı özelliği vardır. Kolay ve düzenli bir uyku için yardımcı olur. Poşet çayları da tüketebilirsiniz ancak, kurumuş çiçekleri demleyerek içerseniz, daha etkili olacaktır. Hamilelerin içmemesi gerekiyor.

Kedi Otu (Valerian)

Rahat bir uyku yaşayabilmek ve kolay dalabilmek için kedi otundan faydalanabilirsiniz. 15 gram kadar kedi otunu geceden ıslatın, ertesi gün ıslattığınız otu çay gibi demleyip için. Gece yatmaya yakın içerseniz daha faydalı olacaktır.
Eğer antidepresan, antihistaminik ve antispazmatik türünde ilaçları alıyorsanız, kedi otu çayını içmemelisiniz. Hamilelere ve emzirenlere ve çocuklara önerilmemektedir.

Boldo Çayı

Yapraklarını kurutarak çay şeklinde tüketildiğinde, iyi bir uyku sağlamaktadır. Aynı zamanda, yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi de vardır. 2,5 gram kurutulmuş boldo yaprağını 100 ml su içinde demleyin ve yatmadan önce için.
İshal ve böbrek taşı problemleriniz varsa, boldo çayını içmemelisiniz. Ayrıca kanı sulandırıcı gibi ilaçlar kullanırken, bu çayı içmemeniz gerekiyor.

Şerbetçi otu

Çok sayıda rahatlatıcı mineral ve yenileyici etkileri sayesinde iyi bir uykuya yardımcı olmaktadır. Yatmadan önce içmeniz önerilmektedir. Bir su bardağı sıcak su içine 1 çay kaşığı kadar kuru şerbetçi otu koyup demleyin.Bu içeriği ne kadar beğendiniz?

Bu içeriğin puanı: 5 ( Oylayan kişi: 1 )Etiketler:
iyi bir uyku

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?