Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri SitesiYemek Borusu İçin Gerekli Vitaminler Nelerdir?


Yemek Borusu İçin Gerekli Vitaminler Nelerdir?

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
0
(0)


Yemek Borusu İçin Gerekli Vitaminler Nelerdir?

Ağız ve mide arasında büyük önem taşıyan yemek borusunun diğer ismi özofagustur. Yemek borusu, zamanla yeme düzeninden veya ilaç kullanımından dolayı zarar görebilmektedir. Yemek borusunun zarar görmesinin ardından gerekli vitaminlerin alınması ve doğru bir beslenme ile bu zarar ortadan kaldırılabilmektedir. Yemek borusu için gerekli olan vitaminler besinlerden veya ek takviye olarak alınabilmektedir. Böylelikle yemek borusunun iç yüzeyinde bulunan hücreler korunmuş olacak ve kansere yol açması önlenecektir.

Yemek Borusu Sağlığı İçin Vitamin Çeşitleri;

C Vitamini

Yemek borusu açısından iyi gelen vitaminler arasında C vitamini ilk sırada yer almaktadır. C vitamini, Barrett isimli bir hastalığın önlenerek kansere dönüşme riskini ortadan kaldırmaktadır. Barrett hastalığının oluşmasında, bireyin yemek borusunun iç yüzeyinde bulunan hücreler ve reflü gibi nedenlerden dolayı yemek borusu sürekli olarak mide asitlerine maruz kalmaktadır. C vitamini az alan bireylerin yemek borusunda kanser veya rahatsızlık oluşumu oranı daha yüksektir.


D VitaminiD vitaminin alınmasının ardından kişinin vücudunda 15-prostaglandin dehidrojenaz isimli bir protein üretimi artmaktadır. Üretilen bu protein, yemek borusunda kanserler oluşumuna sebep olan hücrelere karşı koruyucu rol üstlenmektedir. D vitamini her yaş için oldukça önemli bir kaynaktır ve 50 yaşına kadar olan bireylerin günlük demir ihtiyacı 5 mcg, 50 üstü bireylerin ise 10 mcg’dir. Vücudun D vitamini ihtiyacını karşılaması güneşe maruz kalması ile doğru orantılıdır.

E Vitamini

Yemek borusu için iyi gelen vitaminlerden bir diğeri ise E vitaminidir. E vitamini sahip olduğu antioksidan özellikleri ile oldukça önemlidir. Vücut sağlığı için büyük rol oynayan E vitamini yemek borusu için de koruyucudur.Bu içeriği ne kadar beğendiniz?

Bu içeriğin puanı: 0 ( Oylayan kişi: 0 )Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?