Kadınca Tarifler – Lezzetli, Pratik ve En Nefis Yemek Tarifleri SitesiZayıflamak İçin Ne Kadar Lif Tüketmelisin?


Zayıflamak İçin Ne Kadar Lif Tüketmelisin?

LoadingFavoriteDeftere Ekle!
0
(0)


Zayıflamak İçin Ne Kadar Lif Tüketmelisin?

Zayıflamak yalnızca az, yağsız ve şekersiz beslenmek değildir. Doğru besinler doğru miktarda alındığı takdirde sağlıklı bir kilo verme süreci oluşacak veya kilo kontrolü sağlanacaktır. Karbonhidrat, protein ve lif içerikli besinler tüketilerek, daha doğru ve sağlıklı kilo vermek mümkün olacaktır.

Lif içerikli besinler zayıflama dönemi için en önemli besinlerdir. Lifler, bağırsak hareketlerini düzenlemekte ve kötü bakterileri yok etmektedir. Böylelikle kilo vermek için gereken metabolizma hızı ve düşük kalori miktarı, lifli yiyecekler ile sağlanmaktadır.

Lif İçeren Besinler Nelerdir?

Lif içeren besinlerin arasında baklagiller, sebzeler, meyveler ve tam tahıllı yiyecekler yer almaktadır. Yulaflı tahıllar, kuru erik, narenciye, elma, muz, lahana, havuç, nohut, fasulye ve bakla çeşitleri, lif kaynağı yüksek olan yiyeceklerin başında gelmektedir.


Günlük Lif Kaynağı Tüketimi;Günlük beslenme içerisinde lif içeren besinlerden meyve, sebze, baklagiller ve tahıllar yer almalıdır. Günün her öğününde bu besinlerden yeterli miktarda tüketilmelidir.

  • Kahvaltıda bir veya iki dilim tahıllı ekmek lif ihtiyacı için güzel bir başlangıçtır.
  • Öğle yemeğinde veya ara öğünlerde şeker ihtiyacını da karşılayan meyve çeşitlerine yer verilmeli ve böylelikle lif alınmalıdır.
  • Akşam yemeği içerisinde bol miktarda lif bulunan baklagilleri tüketmek için en iyi öğün olmaktadır. Fasulye, nohut veya mercimek gibi zengin lif içerikli baklagiller, günlük lif ihtiyacını tamamlamaktadır.

Bu içeriği ne kadar beğendiniz?Bu içeriğin puanı: 0 ( Oylayan kişi: 0 )Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?